6 Temmuz 2016 Çarşamba

Kaktüs Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir

Radyasyonu önleyen özelliği ile bilinen kaktüs bitkisi; daha çok telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerin yoğun kullanıldığı ortamlarda bulundurulur.


İçinde bulunduğumuz çağın en yaygın hastalıklarından biri olan kanser, her geçen gün etki alanını daha da genişletmektedir. 

Bu hastalığın tam olarak asıl nedeni belirlenememiş olsa da genel olarak kronik rahatsızlık, yorgunluk, beslenme bozuklukları, düzensiz uyku, uyuşturucu bağımlılığı, alkol ve sigara kullanımı gibi etkenlerin kansere sebep olduğu düşünülmektedir. Kanseri tetiklediği bilinen diğer bir önemli faktör ise radyasyondur. 

Gündelik yaşamımızda da fazlasıyla telefon, dizüstü bilgisayar gibi daha birçok radyasyon yayan teknolojik araç ve gereçlerle iç içeyiz Bu durum da haliyle bizleri olumsuz etkiliyor. Kaktüs çiçeğinin faydaları arasında herkes tarafından bilindiği üzere radyasyonu önleyici etkisi yer alır.

Aslında bu bilgi net olarak kanıtlanmış sayılmaz, henüz tez aşamasındadır ancak kaktüsün radyasyonu emmesi özelliği, yüksek bir ihtimalle doğrudur düşüncesi hakim. 

Dolayısıyla da kaktüs çiçeği, daha çok radyasyonun etkisini azaltıcı bir etken olarak görülmektedir. Televizyon, bilgisayar ve ev telefonları gibi aletlerin yanında bulundurulmasına da dikkat edilir. 

Tez aşamasında olan bu bilgiyi çürütecek herhangi bir antitez sunulamamış olması da bu düşüncelerin doğruluğunu kuvvetlendiren diğer bir etkendir.

Kaktüs bitkisi nerelerde yetişir?

Kaktüs çiçeğinin uzun süre sağlıklı kalması ve yetiştirilmesi isteniyor ise belli aralıklarla toprağının da havalandırılması önerilmektedir. 

Su ihtiyacı fazla olmadığı için düzenli olarak sulanmasına gerek yoktur. 

Ev ortamında da rahatlıkla yetiştirilebilecek türde bir bitkidir. 

Bakımı da fazlasıyla kolay olan kaktüs çiçeğinin yararları da oldukça fazladır.

kaynak:http://www.nasil.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder